замовляй футболку

Oct 28, 2009

ZTE MF100 - найкращий вибір для нерегулярних користувачів мобільного ШПД

Незважаючи на зниження цін на модеми від ЗАТ «УРС» (ТМ Beeline) та ЗАТ «УМЗ» (ТМ МТС-Україна), я вважаю що модем ZTE MF100 із комплекту «Київстар. Мобільний Інтернет» і далі залишився «найкращою покупкою» для користувачів яким мобільний інтернет потрібен лише періодично.

Отже що нам пропонує Beeline? GSM-модем (GPRS/EDGE) ZTE MZ31 за 99 гривень, але з додатковими умовами, якими є авансовий платіж у 300 гривень (які необхідно витратити протягом 3 місяців), а отже за комплект користувач віддасть 399 гривень.

МТС пропонує* GSM-модем (GPRS/EDGE) Huawei EG162 лише за 1 гривню, але за умови підписання додаткової угоди на 12 місяців, протягом яких абонент буде сплачувти абонплату у розмірі 75 гривень у місяць (із ПДВ, без ПФ), а отже загальна сумма витрат буде складати ~968 гривень (зауважу також, що за цю сумму абонент отримає доступ у інтернет із лімітом у гігбайт трафіку у місяць протягом року).

Обидва тарифи можуть бути цікавими для абонентів, і обидва мають право на життя, у випадку вибору тарифу, до якого вони прив’язані - є чудовим вибором. Але якщо вам потрібен модем для нерегулярного користування, лише час від часу - розлочений ZTE MF100 із комплекту «Київстар. Мобільний Інтернет» ціною у 199 гривень без будь-яких зобов’язань і обов’язкових платежів - найкращий вибір. Також позитимвом є те, що MF100 уміє працювати і у UMTS**-мережах. Так сказити Editor's choice!

*Мушу також сказати, що окрім GPRS/EDGE модемів МТС-Україна пропонує і модеми стандарту CDMA-2000, але їхнє існування я тут опускаю.

**модем ZTE MF100 уміє працювати у мережах GSM (GPRS/EDGE) 850/900/1800/1900MHz та UMTS (HSDPA) 850/1900/2100 МГц, згідно із інформацією «МобiDik»

PS: дуже цікаво, чи є песпективи зв'язку IMT-2000/UMTS на 900МГц в Україні?

UPD: оскільки зараз в Україні практично зникли у продажу набори «Київстар. Мобільний Інтернет» із модемом ZTE MF100, а натомість з'явились із Huawei E1550, то я розширюю "вибір редакції" і на цю модель, оскільки принципових переваг у однією моделлю над іншою немає. Ну і розлочується Huawei E1550 так само ;)

UPD-2: у полку "найкращих виборів" прибуло, оскільки МТС-Україна розпочала продаж модемів ZTE MF100 та Huawei E1550 красивого темно-вишневого кольору по 198 гривень без додаткових зобов'язань ;) Про Huawei E1550 поки не знаю, а от ZTE MF100 розлочується ;)

UPD-3: і у Київстарі і у МТС вартість модему збільшили до 299 гривень, при підписанні контракту і ДУ є прийнятні ціни на модеми від ОГО!Мобільний, тому стаття втратила актуальність - слідкуйте за актуальними цінами, і користуйтесь ними при виборі.

UPD-4: Київстар знизив ціну на набір «Київстар. Мобільний Інтернет» до 199 гривень, що знову робить такий набір найкращою покупкою.

UPD-5: На мою думку найкращим вибором є Huawei E1550 із набору «Київстар. Мобільний Інтернет» за 199 гривень, оскільки його можна використовувати і як шлюз VoIP-to-GSM.

Oct 11, 2009

Формат набору номера після переходу на прогресивну систему нумерації

Від 14 жовтня 2009 року, згідно із Наказом N1200 від 29.09.2009 Міністерства Транспорту і Зв'язку «Про затвердження Плану переходу на перспективну систему нумерації телефонної мережі загального користування України» телекомунікаційні мережі України перейшли на перспективну систему нумерації, і для виходу на міжміський та міжнародний код введені префікси 0 та 00 відповідно. Попередні коди 8 та 8-10 будуть працювати ще деякий час для зручності користувачів.

Набір українських номерів з-за кордону не змінився, окрім Київської області, для якої код мережі змінено з 44 на 45, отже замість 0038044ххххххх слід набирати 0038045ххххххх.

Для дзвінків по Україні зміни у наборі номерів наступні:
  • Для дзвінків у Київ замісь 8-044-ххххххххх слід набирати 0-44-ххххххххх
  • Для дзвінків у Київську область замість 8-044хх-ххххх слід набирати 0-45хх-ххххх
  • Для дзвінків на мережу ЗАТ «Український Мобільний Зв'язок» (МТС-Україна):
  • -  замісь 8-050-ххххххх слід набирати 0-50-ххххххх
  • -  замісь 8-066-ххххххх слід набирати 0-66-ххххххх
  • -  замісь 8-095-ххххххх слід набирати 0-95-ххххххх
  • -  замісь 8-099-ххххххх слід набирати 0-99-ххххххх;
  • Для дзвінків на мережу ЗАТ «Київстар Дж.Ес.Ем.»:
  • -  замісь 8-067-ххххххх слід набирати 0-67-ххххххх
  • -  замісь 8-097-ххххххх слід набирати 0-97-ххххххх
  • -  замісь 8-098-ххххххх слід набирати 0-98-ххххххх
  • -  замісь 8-096-ххххххх слід набирати 0-96-ххххххх;
  • Для дзвінків на мережу ТОВ «АСТЕЛІТ» (life:)) замісь 8-093-ххххххх слід набирати 0-93-ххххххх;
  • Для дзвінків на мережу ЗАТ «Українські Радіостстеми» (Beeline) замісь 8-068-ххххххх слід набирати 0-68-ххххххх;
  • Для дзвінків на мережу ЗАТ «Телесистеми України» (PEOPLEnet) замісь 8-092-ххххххх слід набирати 0-92-ххххххх;
  • Для набору інших мереж в Україні замісь 8-0хх-ххххххх слід набирати 0-хх-ххххххх;
  • Для дзвінків на мережі зарубіжних операторів замість 8-10-ххххххххххх слід набирати 0-0-ххххххххххх.
При наборі номера у міжнародному форматі виду +380хххххххххх формат набору не змінюється, окрім Київської області, для якої код мережі змінено з 44 на 45. Отже для дзвінка у Київську область з використанням набору у міжнародному форматі замість +38044ххххххх слід набирати +38045ххххххх.

При дзвінку на мережу зарубіжного оератора із використанням міжнародного формату номера, формат набору не змінюється.

Формат набору номера для відправлення SMS може залежати від оператора зв'язку, тому рекомендованим універсальним форматом є повний міжнародний номер у форматі +380ххххххххх.

Попередній формат набору номерів буде підтримуватись операторами на перехідний період, тривалість якого ви можете дізнатись у центрі обслуговування абонентів свого оператора зв'язку.

Oct 8, 2009

VimpelCom LTD в Україні: Київстар чи Beeline?

Угода про об'єднання телекомунікаційних активів компаній Telenor та Altimo у компанію VimpelCom LTD породила багато спорів про брендинг на Українському ринку.

Частина оглядачів передбачає, що Київстар з часом зробить ребрендинг, і надаватиме послуги під торговою маркою Beeline, серед інших до цієї думки схиляється Роман Хараліс (головний редактор журналу Mobility). Іншу позицію висловив Ігор Бурдига (Інтерфакс-Україна), спираючись на те, що у угоді зафіксоване збереження торгової марки «Київстар», додавши ще й лінк на текст угоди на сайті сайті комісії по цінних паперах та біржах США (U.S. Securities and Exchange Commission).

Побіжно прочитавши цей документ, я знайшов лише одну згадку:

ARTICLE IV
4.01 Ownership of Subsidiaries; Branding
(с)
....
The Company will be called “VimpelCom Ltd.”, “VimpelCom Holding Limited” or “VimpelCom Limited”, and the Group will operate under the “VimpelCom” name, except in Ukraine (where Kyivstar will continue to operate and market its services using its pre-existing brand names and intellectual property for a transitional period until otherwise determined by the Board on the CEO’s recommendation).
....

Так справді, угода передбачає продовження використання бренду «Київстар» на українському ринку, але мова іде лише про перехідний період, а також не забаорняється змінювати бренд у майбутньому за рекомендацією CEO.

Зважаючи на більшу впізнаваність (на глобальному ринку) бренду «Beeline», а також практику ребрендингу "дочок" Вимпелкома на ринках країн СНД, я не бачу сенсу підтримувати бренд «Київстар» у довготерміновій перспективі.

Звісно, мова іде не про найближчі 9-18 місяців, але ймовірно через 2-3 роки користувачі побачать змінений бренд третього (історично) GSM-оператора в Україні.

Маєте іншу думку? Ласкаво прошу до дискусії у коментарях

Oct 7, 2009

Розлочити ZTE MF-100? Це просто!

Почну з того, що модеми ZTE MF100 з набору «Київстар. Мобільний Інтернет» розлочити можна, хоча деякий час у цьому сумнівались деякі журналісти та оглядачі, можливість такої операції на своєму прикладі довів Сергій Гіпш.

Питання наступне, а чи варто це робити, і чи є якісь юридичні чи етичні перепони розлочки модема?

Ліричний відступ: Зразу скажу, що у статті йтиметься лише про саме модем ZTE MF100 із комплекта «Київстар. Мобільний Інтернет».

Відповідь проста: модем розлочувати варто, і ніяких перепон для цього я не бачу.

Які перепони приходять на думку? При купівлі модему (зверніть увагу, у комплекті із SIM-картою передоплаченого зв'язку) покупець не заключає ніякого договору із оператором, за яким він б зобов'язувався використовувати обладнання лише у мережі ЗАТ «Київстар Дж.Ес.Ем.», договір публічної оферти я не знайшов, побіжним поглядом. Отже перепони у вигляді відповідальності перед Київстаром я не бачу.

Наступна можлива перепона - легальність використання модема у мережі іншого оператора. Тут мій аргумент наступний: модем ввезений в Україну легально, сертифікований і придбаний у роздрібній мережі, IMEI модема знаходиться у списку "білих". Є один "слизький" момент, розлочку можуть розглядати як втручання у роботу чи зміну констуркції засобу радіозв'язку, тому після такого втручання модем "зміненої констукції" необхідно сертифікувати повторно. Мій контраргумент: процедура розлочки змінює лише процедуру ініціалізації модема і не змінює характеристик радіоінтерфейсу та інтерфейсу підключення до електроно-обчислювальних пристроїв (а простіше кажучи, USB-порта).

Чому варто розлочувати модем? Відійду від цього запитання, оскільки відповіді немає...

Коли знайомий кілька днів тому попросив порекомендувати модем для використання з SIM-картою єдиного в Україні UMTS-оператора, я порекомендував придбати саме комплект «Київстар. Мобільний Інтернет» на базі модему ZTE MF100, оскільки при ціні у 199 гривень це зараз найкраща на ринку пропозиція по співвідношенню ціна/функціональність, незалежно від обраного оператора. І я дуже вдячний Київстару за таку можливість ;) Дякую вам панове!

Ви ще не надумали купити ZTE MF100?

А от із людьми, які надають послуги розлочки не усе так біло і пухнасто - вони втручаються у роботу програмно-апаратних комплексів, та часто займаються незаконною підприємницькою діяльністю
А у вас є якісь аргументи проти розлочки? Залюбки подискутую у коментарях.

Зображення модему для ілюстрації потягнуте із статті інтернет 3g від київстару — вибір мережі та швидкість Тараса Івасика.

Дісклаймер: ця стаття є лише моєю приватною думкою, як приватної особи, і її не слід сприймати як заклик до будь-яких активних дій. Також я не несу ніякої відповідальності у випадку завдавання шкоди абонентам та компаніям при використанні чи невикористанні цього тексту.

Oct 5, 2009

Об'єднання компаній, або Beeline + Київстар = 3G?

Корреспондент опублікував новину, що норвезський Telenor (крупний акціонер Київстара) і Altimo (управляє телекомунікаційними активами Альфа-груп, до якийх відносяться Вимпелком, що працює під торговою маркою Beeline, та Київстар) вирішили об'єднати свої пакети в російському Вимпелкомі та українському Київстарі у новій компанії VimpelCom Ltd з лістингом на Нью-Йоркській біржі (NYSE).

Зареєстрованою нова компанія буде на Бермудських островах із головним офісом у Голландії.

Альфа-групп отримає 43,9% голосів у новій компанії, Telenor - 35,4%, free float складе 20,7%.

Нагадаю, що "дочки" Вимпелкома працюють у Росії, Україні, Казахстані, Грузії, Вірменії, В'єтнамі, Білорусі та інших країнах.

У зв'язку із початком тендеру на ліцензію і частоти на зв'язок у стандарті ITM-2000/UMTS (3G) існує велика ймовірність, що VimpelCom Ltd подаватиме три тендерних заявки, від імені ТзОВ «Голден Телеком», ЗАТ «Українські радіосистеми» та ЗАТ «Київстар Дж.Ес.Ем.», оскільки усі три компанії є частинами новоствореної VimpelCom Ltd.

Хоча можливий і інший варіант - тендерні заявки подаватимуть ТзОВ «Голден Телеком» та ЗАТ «Київстар Дж.Ес.Ем.», а від ЗАТ «Українські радіосистеми» новостворена компанія буде позбавлятись. Але чи знайдуться охочі? Поживемо-побачимо.

UPD: оригінал пресс-релізу
(OSLO/MOSCOW 5 October 2009) Telenor Group and Altimo (the telecom arm of the Alfa Group) announce an agreement to combine their common assets in VimpelCom and Kyivstar to create a leading emerging markets mobile operator.
....
The parties have reached an agreement to combine their holdings in OJSC VimpelCom and Kyivstar into a new jointly-owned mobile telecoms operator, VimpelCom Ltd. The united company will provide high-quality integrated mobile telecom services in Russia, Ukraine and other CIS countries, as well as Georgia, Vietnam, Cambodia and Laos. VimpelCom Ltd. will seek to expand its operations in other rapidly developing markets in Europe, Asia and Africa, becoming one of the world’s leading players in the industry.
.....

Oct 3, 2009

Лікнеп: Мультиплексування або Скільки абонентів живуть на кабелі

Одна хороша людина вчора задала цікаве запитання, “чи правда, що провайдер на канал у 10 мегабіт може сажати сотні абонентів, обіцяючи кожному із них швидкість у мегабіт?“. Відповідь проста, “так, правда“. І мета цього допису пояснити цей феномен, і пояснити, чому при цьому не слід почуватись обдуреним ;)
Отже, ми вибираємо тарифний план (без обмеження на трафік звісно), і хочемо якомога швидше і дешевше, і при тому отримати яксний сервіс ;) Що потрібно провайдеру, щоб забезпечити нас якісними недорогими послугами? Арендувати швидкі і надійні зовнішні канали, забезпечити резервні канали, збудувати власну траспортну мережу (чи арендувати танспорт), при цьому не забувши про резервування, поставити надійне і машстабоване обладнання, отримати ліцензію, найняти персонал, вивчити його (чи задорого “перекупити” персонал у конкурентів), побудувати канал продаж (ми ж хочемо, щоб і сплачувати за послуги нам було зручно, правда?), експлуатувати це усе і задовільняти клієнтів… а це усе дорого.


Слід ще розуміти, що канали для оператора коштують немало, гляньте наприклад на послуги Укртелекому: мережевий транзитцифрові канали зв’язкуобмін трафіком, тощо. Ціни мегабіта смуги значно дорожчі, аніж платить “домашній” абонент, який купує інтернет “анлім 1 мегабіт/с”. Невже провайдери альтруїсти? Ні звісно, вони мультиплексують канал. А щоб пояснити це, розглянемо чисто теоретичний випадок, коли у одному під’їзді живе три абоненти, коже із яких підключений на тарифний план “до 1 мегабіт в секунду” з примітками дрібним шрифтом ;)
Отже звичайний ранок, поки усі сплять, комп’ютер одного із абонентів (”синій”) качає фільми з торрентів, і буде це робити до тих пір, поки користувач не поснідає і не піде у школу, вимкнувши перед тим комп’ютер ;) Вважатимемо, що середня швидкість ~850kbps.
О восьмій ранку прокидаються відразу два абоненти. “Зелений” зразу синхронізує пошту, відкриває декілька сторінок, займаючи на деякий час канал на ~500 кілобіт у секунду (у середньому моментальна швидкість може бути і вищою), після чого за сніданком перечитує пошту на лептопі, читає новини, пасивно лазить тенетами, займаючи не більше 150 кілобіт. А “червоний” вмикає інтернет-радіо (~150 kbps) поки вмивається/снідає, після чого (не закриваючи радіо) трохи блукає тенетами (~400k), а далі “грузне” на youtube (~750k).
Глянемо, яка смуга буде зайнята цим під’їздом:

Яку швидкість потрібно забезпечити на під’їзд, для того, щоб користувачі не відчували серйозних проблем? Мій варіант 1300-1400 кілобіт у секунду. А якщо у нас є 10 таких під’їздів? Думаю ~5 мегабіт у секунду повинно вистачити, тобто маючи смугу у 5 мегабіт можна підключити 30 абонентів, давши кожному мегабіт ;) А чи можна підключити 100 абонентів? Можна, а незадоволеність абонентів при цьому буде залежати лише від кількості “качків” у мережі провайдера. А з ними провайдерам доводиться боротись,не тому, що првайдери “зажрались, а лише для забезпечення якісними і недорогими послугами середньостатистичного користувача. Те ж саме стосується і обмежень у “необмежених” тарифних планах мобільних операторів
Опосередковано для тих-же цілей оператор може вводити пріоритизацію трафіку, коли трафік ICMP іде з високим пріоритетом, також високий пріоритет іде для протоколу HTTP, а потокове відео/аудіо, торренти - з низьким пріоритетом. І коли користувач “пінгує” щось, завдяки високому пріоритету icmp він бачить “хорошу швидкість” навіть на загруженому каналі ;) Це не “прихоті” оператора, а турбота про клієнта.
Якщо ж ви вимогливий клієнт, і хочете мати свої “мегабіти” із гарантованою доступністю у будь-який монент часу, то… ви також їх можете отримати, але за інші гроші, і я не впевнений, що цінник вам сподобається.
Відмазка: абоненти, оператор і послуги, так само як і сервіси тут придумані, лише для демонстрації технології, будь-які співпадіння із реальними компаніями чи людьми випадкові

Оригінально стаття була опублінована 4 липня 2009 року на особистому блозі